Maske

sccc

 

Paintball Maskesi Nedir ?

Standart bir paintball maskesi kafanın sadece yüz kısmını korur, çenenin altından başlayarak alnınızın biraz üzerine kadar gider ve yanlarda da bir kulak dan diğer kulağa kadar kapatır. Maskelerin lensleri polikarbonat dan yapılmıştır, bu madde cama benzer ama yapı olarak kesinlikle cam değildir ancak camdan daha dayanıklı bir malzemedir.

Polikarbonat ın teknik özellikleri :

Yoğunluk, 1.20 g/cm³
Kullanım sıcaklık aralığı, -100 °C’den +135 °C’ye
Erime sıcaklığı, 270/380 °C civarı
Kırılma indeksi, 1.585 ± 0.001
Işık geçirgenlik indeksi, 90% ± 1%
UV ışınlarına karşı dayanım, zayıf fakat üzerine UV koruyucu kaplama yapılarak dayanımı artırılmaktadır.
[Abbe değeri], 32

Paintball maskeleri birbirlerine çok benzeseler bile kendi aralarında da ikiye ayrılır, bunlar single lensli (tek camlı) ve termal (çift camlı) olmak üzere ikiye ayrılır, Aslında bu bir ağız alışkanlığıdır maskelerin lensleri tek camlı veya çift camlıdır, maskeler değil. Örnek vermek gerekirse elinizdeki çift camlı maskenin lensini çıkartarak herhangi bir yerden alacağınız termal lensi maskenize takabilirsiniz.

Maskelerin lensleri bu oyun için çok önemlidir, hatta tek camlı maske üretilmesi çok yanlıştır, tabi bu benim şahsi görüşüm. Neden diye soracak olursanız tek camlı maskeyi kullanan oyuncu, nefesini ve vücut sıcaklığını ne kadar kontrol ederse etsin bir süre sonra o maske bugulanmaya sebep oluyor ve buda oyuncunun sağlığını önemli derecede tehdit ediyor.

Çift camlı maskelerde buğulanma genelde olmuyor, tabi saha işletmecileri buna itiraz edebilir ancak buda biraz işletmeciler le alakalı. Bir maskenin camı defalarca kez çizildiyse o maskenin ömrü dolmuştur ve o maske buğu yapar. (Peçete, temizlik bezi vs… lensleri çizer)

Aynı marka ve modelde tek camlı maske ile çift camlı maskeyi ilk görüşte ayırt edemezsiniz. bunu en kısa yoldan anlamanın yolu; Parmağınızın birini maskenin iç kısmından lense dokunun ve diğer elinizle maskenin dışından gene lensin aynı kısmına dokunun,  parmağınız birleşmiyorsa çift camlıdır.

 Sahamızda çift camlı termal maskeler kullanılmaktadır.